Tetovanie a jeho význam

Význam tetovania sa v priebehu histórie značne zmenil. Zatiaľ čo v dávnych dobách bolo tetovanie výsadou len niektorých skupín ľudí (typicky príslušníkov mafie, zločincov a prostitútok), dnešný pohľad na tetovanie je úplne iný. Tetovanie je chápané ako módny doplnok, niečo, čím chce jeho nositeľ niečo naznačiť, k čomu má nejaký vzťah alebo sa mu to len páči.

V minulosti boli obľúbené predovšetkým nápisy, dnes sú to rôzne tribal tattoo vzory, kostlivci a neuveriteľné množstvo ďalších rôznorodých motívov. Vytetovať si môžete nechať prakticky čokoľvek, je to len vaša voľba. Je ale dobré si ju poriadne rozmyslieť, tetovanie sa celkom zle odstraňuje.

O tom, že by tetovanie malo mať určitý zmysel a význam, myslím netreba dlho polemizovať. Snáď každý rozumný človek pochopí, že je nezmysel, ked si mladý človek nechá vytetovať srdiečko s názvom jeho priateľky alebo priateľa. Tetovanie má dlhodobý charakter, taký by mal byť aj jeho motív. Ak si človek prejde niečím ťažkým vo svojom živote, ako vhodný motív sa môže zdáť niečo, čo mu túto skúsenosť pripomenie. Rovnako tak sú obĺúbeným motívom vytetované mená, prípadne portréty alebo dátumy narodenia svojích detí.

Tetovanie často odráža tiež osobnosť človeka - napríklad metalisti si dávajú často vytetovať maskoty svojích obľúbených metalových kapiel, prípadne rôzne lebky a príšery - otázkou je, ako sa k takémuto druhu tetovania budú stavať v starobe, keď sa ich vnúčatá spýtajú, čo znamená tá lebka na ruke. Odpoveď väčšinou býva “vtedy som bol mladý a blbý...”